واژه‌ای به نام سمینار
دل نوشته های من 08 جولای 2018

واژه‌ای به نام سمینار

واژه‌ای به نام سمینار

این روزها که تب انواع سمینارها دوباره اوج گرفته، با ارسال پیامک، ایمیل، زنگ و هزار کوفت و زهرمار سعی در ثبت‌نام دریکی از این سمینارها را دارند.

دست‌آخر که، از دست همه این‌ها فرار کردی، یک نامه روی کارتابلت چشمک می زند، که فلان روز جهت شرکت در فلان سمینار با حضور اساتید فن وبیان و دانش شرکت نماید.

  نتیجه این سمینار را در خلاصه مأموریت گزارش نماید.

 

در طی چند سال شرکت در انواع سمینارها چیز دستگیرم نشد، به‌جز قسمت خوراکی آب‌میوه و کیک بسته‌بندی‌شده آن‌،که اخیراً هم، به‌جای آبمیوه از نوشیدنی استفاده می‌کنند، که هزینه‌اش پایین بیاید.

 

اما واژه سمینار به چه معنا است؟

 

سمینار واژه‌ای لاتین به معنای قلمستان یا ِکشتگاه، جایی که گیاهان رشدشان را از آن آغاز می‌کنند و سپس درجایی دیگر کاشته می‌شوند، با این امید که ریشه بدوانند و شکوفا شوند، در دانشگاه ای قرن نوزدهم آلمان، این نام برای گروه‌های منتخب از دانشجویان ساعی اختصاص یافت، که به راهنمایی یک استاد، به مطالعه و پژوهش در مورد موضوعی خاص دست می‌زدند.(برگرفته از کتاب سمینار یونگ درباره زرتشت نیچه)

چقدر این واژه امروز برایم نامأنوس شد…

 

لینک کوتاه شده مطلب:https://goo.gl/zsbGeH
مطالب مرتبط

3 دیگاه

 1. amir گفت:

  آفرین بالاخره یکی پیدا شد حرف حق رو زد. تازگی یکی پیدا شده سمینار رو با کنسرت هم میکس کرده. زنده باد شعبانعلی عزیز که سالها پیش این روزها رو دید و اعلام کرد دیگر سمینار برگزار نمیکنه.

 2. سلام.
  هر کس رو قبلا در هر کاری دیده بودی، امروزه شروع کرده به آموزش اون کار به دیگران. بلافاصله هم لقب استاد به اول نام طرف چسبونده می شه.
  دو سه نفری با هم گروه تشکیل داده اند و گاهی دفتر و دستکی هم راه انداخته اند و پشت سر هم تو این کِشت گاه ها شون دارند قلمه می زنند؛
  فقط معلوم نیست چی رو به چی قلمه می زنند که هر روز جامعه مون پرمدرک تر و در عین حال ناتوان تر می شه.
  واقعا زنده باد شعبانعلی.

  • کشاورز گفت:

   سلام علیرضا جان

   متاسفانه به علت بی سوادی مدیران ما در امر آموزش و کم دانشی، شاهد هدر رفتن وقت، زمان،پول این مملکت در اینگونه مراکز آموزشی هستیم.
   برای رهایی ازاین معضل همه ما وظیفه تولید محتوا خوب و پاک را داریم، تا مخاطبین بتوانند از بین هزارن محتوای غیر اصیل خود را نجات دهند.
   اما تولید همین محتوای خوب هم نیازمند توان و انرژی و مهارتی است، که باید هزینه آن را هم پرداخت کرد.
   امروز وظیفه هر ایرانی در این مرز و بوم تولید محتوا خوب، ترغیب به خواندن و مطالعه است. تا سطح آگاهی همه ما نسبت به نادانسته های واقعی مان بالا برود .

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *