نقش واحد کنترل کیفیت در سازمان‌های پخش و توزیع
بازاریابی و فروش 22 ژوئن 2018

نقش واحد کنترل کیفیت در سازمان‌های پخش و توزیع

امروز که قطار رقابت به دلیل سرعت و کمبود فضا نمی‌تواند همه شرکت‌ها را در داخل خود جا دهد و برخی از شرکت‌ها مجبور هستند، قبل از رسیدن به ایستگاه آخر از قطار پیاده شوند.

 

زیرا شرایط مانده در قطار را ندارند. البته این‌یک جنگ رقابتی است و معمولاً بر اساس قوانین طبیعت عمل می‌کند، و قرار نیست به علت نیت خوب داشتن و یا صفات انسانی خوب داشتن همیشه این امتیاز نصیبمان شود که به مقصد برسیم.

 

واحد کنترل کیفیت همان‌طور که نقش اصلی آن اطمینان از داشتن استانداردهای لازم و الزامات قانونی در ارائه محصولات هست، می‌تواند با توجه به نقش ناظر تعاریف و مصداق‌های متفاوتی را ایجاد نماید.

 

به‌طور مثال کیفیت از دیدگاه مدیرعامل تولیدی تا جای است، که سود، زیان را پوشش دهد و زیان به او تحمیل نکند، از دیدگاه واحد تولید تا مرز رعایت الزامات قانونی تعریف می‌شود، به‌طور مثال می‌توان کالایی را تولید نمود، که در آن حداقل استاندارد رعایت شده باشد، ولی از نظر مصرف‌کننده این کافی نیست و موجب رضایت درونی او نمی‌شود.(مدل کانو در ایجاد رضایت مشتری)

 

هیچ تردیدی وچود ندارد که در بازار رقابتی، محصولات و کالاها باید بی عیب باشند و از هر سه نوع کیفیت بهره ببرند. برآورده کردن کیفیت اساسی باعث جلوگیری از عدم رضایت و شکایت می شود. تسریع در برآورده کردن انتظارات عملکردی کالا، باعث پیروزی در رقابت می شود و ابداع و نوآوری در محصول سازمان باعث ایجاد انگیزه و وفاداری در مشتری می شود.

 

در شرکت‌های پخش و توزیع، که درواقع کار اصلی آن‌ها قرار دادن محصول و یا کالا در شلف فروشگاه و در معرض قرار گرفتن دید مصرف‌کننده است، نقش این واحد بسیار کم رنگ است.

 

یکی از دلایلی که شرکت‌های پخش و توزیع با زیان مواجه می‌شوند، عدم رعایت شاخص‌های کنترلی در خرید و دریافت محصولات و کالا است.

 

زیرابه دلیل اینکه، تنها اکتفا نمودن به برگه کنترل کیفیت صادرشده از طرف تأمین‌کننده که بیشتر با نگاه رعایت الزامات قانونی و حداقل استانداردهای محصولی هست، نمی‌تواند  تضمین کننده رضایت مصرف کننده از کیفیت کالا باشد و این نوع رفتار در بازار با میزان عدم فروش محصول توسط مصرف کننده مشخص می گردد که با حجم ضایعات و برگشتی کالا به همراه زیان به شرکت پخش و توزیع می باشد.

 

به‌طور مثال  محصول ماستی که توسط شرکت تولیدشده ارائه شده و از نظر الزامات و استانداردهای قانونی مشکل خاصی ندارد، ولی ازنظر خواص طعم و مزه موردپسند مصرف‌کننده واقع نمی‌شود. یا به دلیل بسته‌بندی ضعیف ماهیت محصول دچار آسیب می‌شود(شل شدگی بافت و آب اندازی به دلیل ضعیف بودن ظرف بسته‌بندی)نمونه ای از این مصداق می باشد.

 

گاها که شکایت از محصول در بازار افزایش می یاید، شرکت‌های تولیدی و تامین کننده کالا با ارجاع به نمونه شاهد که در بهترین شرایط در انبار های شرکت های تولیدی  نگهداری شده است، شرکت‌های پخش و توزیع را متهم، به عدم رعایت الزامات لازم جهت حمل و نگهداری محصول می‌نمایند.

 

متقاعدسازی شرکت‌های تولیدی به این چنین موارد در صورتی که شاخص های ارزیابی دریافت محصول از دید گاه کنترل کیفیت محصول توسط شرکت های پخش و توزیع مبهم باشد، معمولاً جلسات متقاعد سازی به حل مسائل و مشکلات محصول دارای تعارض و پیچیدگی خاصی است، که انرژی زیادی در جلسات از شرکت‌های پخش و توزیع  می‌گیرد.

 

  حلقه مفقوده، هنر گفتمان، در میان مدیران سازمان‌های پخش و توزیع و شرکت‌های تأمین‌کننده، که بیشتر  به دلیل ضعف و عدم تسلط کافی به فرایندهای عملیاتی هر دو گروه ایجاد می گردد، باعث ایجاد استرس و اظطراب در جلسات شده و به جای حل مسئله معمولاً در دام توجیه گری و یا سیاسی‌کاری می‌افتند.

 

 سازمان‌های پخش و توزیع، می توانند با پیاده سازی، الزامات لازم محصول از دیدگاه مصرف‌کننده، در شاخص‌های دیداری، زیبایی و خواص ارگانولپیتکی (طعم و مزه) می‌تواند تا حد زیادی از شکاف تحلیل کیفیت از هر دو دیدگاه تولید کننده وتوزیع کننده بکاهند.

 

به‌طور مثال اگر  محصول ماستی تولیدشدکه دارای الزامات قانونی و استانداردهای لازم از طرف اداره‌های نظارتی را دارا است، اما دارای بسته‌بندی ضعیف و یا بافت نامناسب و حتی طعم و مزه مطلوبی نیست به راحتی با استناد به شاخص های کنترل کیفیت محصول توسط شرکت های پخش و توزیع قابل‌برگشت به تولیدکننده باشد.

 

اما درصورتی‌، که شاخص‌های لازم و کافی واحد کنترل کیفیت در پذیرش و یا رد محصول بین توزیع‌کننده و تأمین‌کننده به توافق و اجماع نرسد،  اجرای نمودن این عملیات بیشتر محل مناقشه و درگیری بین دو گروه  است.

 

امروزه در سازمان‌های تولیدی استانداردهای لازم جهت پیاده‌سازی انواع گواهینامه‌های ایزو وجود دارد ،که بر اساس این مستندات قانونی سازمان سالی یک‌ و یا دوبار ممیزی می‌شود،  عدم انطباق‌ها در قالب همین الزامات و رعایت دستورالعمل‌ها گرفته می‌شود

 

لازم است که شرکت‌های توزیع و پخش هم‌بستر لازم جهت پیاده‌سازی الزامات و شاخص‌های کنترل کیفیت از نگاه مصرف کننده، را در سازمان پیاده‌سازی نماید، (توانایی سازمان در استقرار سیستم ایزو بازار ).

بنا به تجربه در چندین سازمان توزیع و پخش سرا سری، ضعفواحد کنترل کیفیت در اجرای نمودن خواست های مصرف کننده از محصول ضعیف بوده و اگر هم این واحد دستورالعملی داشته عمدتاً درآیین‌نامه‌های تشریفاتی خلاصه می شودتا اینکه از جنس تصمیم گیری آنی باشد.

 

عملاً پاس دادن موضوعات به مقام بالاتر، با چرخش نامه‌نگاری اداری با هدف تعیین تکلیف همان رفع تکلیف است که کمکی به حل موضوع نمی‌کند، هرچقدر شفافیت در اجرای آیین‌نامه‌ها وجود داشته باشد ارزیابی عملکرد ساده‌تر  است.

 

به‌طور مثال درصورتی‌که محصولی دارای الزامات قانونی و استانداردهای تعریف‌شده بود، ولی ازنظر بافت و رنگ و بو  ویا ظاهر محصول مطلوب نبود، وظیفه واحد دریافت‌کننده در قبال این موضوع چیست؟چه مدت زمان طول می کشد که منجر به تصمیم گیری شود؟

 

حد استاندارد سخت‌گیری در دریافت محصول چقدر است؟

چه کسی مسئول پاسخگوی به شاخص‌های ارزیابی کیفی از دیدگاه سازمان پخش و توزیع است؟

و سوا لاتی  از این قیبل که در آیین‌نامه می‌توان جواب آن را مشخص  کرد،

 

برخی از آیین‌نامه‌های ضروری جهت سازمان‌های پخش و توزیع عبارت است:

1-آیین‌نامه نحوه دریافت محصول

2-آیین‌نامه ارزیابی شاخص‌های کنترل کیفی از دیدگاه دریافت‌کننده محصول.

3-آیین‌نامه دریافت ضایعات و برگشتی از بازار

4-آیین‌نامه نحوه بازرسی و ارزیابی لجستیک و انبارها

5-آیین‌نامه اجرای post marketing quality

 

اهمیت روزافزون شاخص‌های کنترل ارزیابی در شرکت‌های پخش و توزیع، در افزایش رضایت مشتری از برند محصولی منجر به کاهش دوباره‌کاری، ضایعات و برگشتی محصول از بازار شده، که خروجی آن به شکل افزایش سهم بازار و سودآوری سازمان نمایان می‌شود.

یکی از وظایف مهم در شرکت‌های پخش و توزیع کالا تهیه و تدوین دستورالعمل شاخص‌های کنترل کیفیت، از دیدگاه مصرف‌کننده نهایی است، زیرا پل ارتباطی بین برند تولیدکننده و مصرف‌کننده  سازمان های پخش و توزیع هستند.

 

نگاه سخت‌گیری به مؤلفه کیفیت، از دیدگاه مصرف‌کننده می‌تواند باعث کاهش ضایعات، دوباره‌کاری، کاهش هزینه فرصت ازدست‌ رفته در بازار شود.

این شاخص‌ها با توجه به نوع صنعت و کالای که شرکت‌ها پخش و توزیع در آن زمینه فعال هستند، تدوین و تعریف گردد.

 

 بخشی از قدرت چانه‌زنی شرکت‌های پخش و توزیع در ارزیابی تأمین‌کنندگان بستگی، به تدوین شاخص‌های دقیق و ملموس و شفاف در زمینهٔ دریافت محصول از تأمین‌کننده دارد.

 

لینک کوتاه شده مطلب :https://goo.gl/qmfr8h

 

مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *