معرفی کتاب هنر خوب زندگی کردن
اجتماعیات 28 مه 2018

معرفی کتاب هنر خوب زندگی کردن

 

از دوران باستان یا به عبارت بهتر، دست‌کم 2500 سال پیش و شاید هم قبل تراز آن، همیشه برای مردم سؤال بوده که یک زندگی خوب یعنی چه؟  و چطور باید زندگی کرد؟ یک زندگی خوب چه مؤلف‌های دارد؟ نقش سرنوشت در آن چیست؟ پول چه نقشی دارد؟

 

آیا پیشی  گرفتن یک زندگی خوب به ذهنیت انسان بستگی دارد؟

 

به داشتن یک رویکرد بخصوص وابسته است؟ یا این دست‌یابی به اهداف مشخص است، که نقش پُر رنگ‌تری دارد؟ بهتر است که مدام به دنبال رسیدن به خوشبختی باشیم و یا دوری از ناخوشی؟

 

ابزارهای ذهنی در این میان منجر به شکل گرفتن یک مدل و چارچوب ذهنی و فکری می‌شود،  که شناخت این ابزار ها می تواند بسیار در موفقیت و یا شکست افراد و جوامع نقش مهمی داشته باشد.

 

یکی از دغدغه‌های اصلی بشر رسیدن به سعادت  ابدی (دنیوی و اخروی)بوده، که گاهی این راه با عبادت، جادوگری، خیانت، ….. همراه بوده است.

 

همواره در طول تاریخ، بشر برای موفقیت، به تقلید رفتار و عادت‌های مردمان و بزرگانی که در طول حیات خود موفق بوده‌اند، مشغول بوده و هست.

 

رولف دوبلی، یک از نویسندگان حوزه اقتصاد رفتاری، بعد از نوشتن کتاب هنر شفاف اندیشیدن که ما را با خطاهای ذهنی آشنا کرد. این بار با تالیف، “کتاب هنر خوب زندگی  کردن”  بار دیگر ما را با ابزارهای ذهنی بیشتری با ذکر مثال‌های جذاب  آشنا می‌نماید.(+)

 

یکی از حوزه دل‌بستگی من اقتصاد رفتاری است، در کتاب انسان خردمند(+) هم می‌خوانیم یکی از پدیده‌های که باعث شد، انسان از سمت فردیت خود به سمت قبیله و بعد به جمعیتی بزرگ‌تری تمایل پیدا کند، مسئله اقتصاد بود که با نیازهای اولیه هرم مازلو کاملاً منطبق بود.

 

دلیل اهمیت شناخت اقتصاد رفتاری، امروزه که در بمباران اطلاعات هستیم و گاهی چنان دردمندانه به خود می‌پیچیم، چراکه از یک سوراخ چندین بار گزیده می‌شویم،  وبه جزء تللی از حسرت و غم بر چهرمان چیز دیگری باقی نمی‌ماند.

 

از طرفی چون به مکتوب کردن خطاها و اشتباهاتمان تمایل چندانی نداریم، و درگذر زمان هم تحریف مغز از واقعیات انجام می‌گردد، نمی‌توانیم ریسمانی برای بافتن و یا نردبانی برای بالا رفتن از دیوار تصمیم‌گیری بسازیم و باگذشت زمان و انباشت اطلاعات( نه تجربه روشن و شفاف) بازهم همان خطاهای همیشگی با تاوان بیشتر گریبانمان را می‌فشارد.

 

خواندن این نوع کتاب‌ها، حداقل باعث شکل‌گیری و شناخت، فهرستی از خطاهای که می‌تواند زندگی ما به قهقرای تاریکی ببرد، خالی از لطف نیست .

 

 

هنر خوب زندگی کردن

هنر خوب زندگی کردن

 

این کتاب هم با ترجمه خوب آقایان عادل فردوسی پور،  بهزاد توکلی،  علی شهروز توسط انتشارات چشمه در بهار 1397 به بازار عرضه‌ شده و کمتر از دو ماه به چاپ دوم رسیده است.

 

به دوستان خوبم پیشنهاد می‌کنم که شیرینی خواندن این کتاب را از دست ندهند بخصوص که با خواندن فصل  های از این کتاب،  کلی مصداق از خطاهایمان،  در ذهن شکل می‌گیرد.

 

به قول خود رولف دوبلی :

 

این پنجاه دو دو ابزار ذهنی شاید رسیدن به زندگی خوب را تضمین نمی‌کند، اما این فرصت را به شما می‌دهد تا برای رسیدن به آن مبازره کنید.

 


مطالب مرتبط:

کتاب هنر شفاف اندیشیدن( درس متمم)-(+)

لینک مطلب کوتاه شده :https://goo.gl/sAMx23

 

 

مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *