واژه گان بازار یابی و فروش بخش مقدماتی -سیزدهم
واژگان بازاریابی و فروش 20 آوریل 2018

واژه گان بازار یابی و فروش بخش مقدماتی -سیزدهم

واژه گان بازار یابی  وفروش بخش مقدماتی- سیزدهم

واژه گان بازاریابی نقش الفبای اولیه از درک درست داد و ستد در بازار را دارد، قرار است که به تدریج این دامنه واژه گان در بخش دسته واژگان بازاریابی و فروش تکمیل شود . با توجه به اینکه این روزها بیشتر درگیر تهیه مطالب در حوزه آموزش مهارت های سرپرستان فروش هستم .لازم دیدم در دسته ای به نام واژه گان بازاریابی جهت درک بهتر معنای کلمات ایجاد گردد.

1-Panel Test:

گروه منتخبی از مشتریان (عموما مصرف کننده گان) جهت تست محصول، یکی از تکنیک های تحقیقات باراز یابی است که برای سنجش محصول قبل از تجاری شدن و تولید انبوه صورت می گیرد.

 

2-Packaged Goods:

بسته بندی کالا، شامل رنگ، اندازه، جنس، علائم تجاری بسته بندی را شامل می شود.

 

3-physical Distribution Management:

مدیریت توزیع فیزیکی کالا که شامل مراحل انبار داری، سفارش گیری از مشتری، ثبت سفارش،  بار گیری، عرضه وتوزیع، برگشت کالا، وصول  مطالبات می گردد. یکی از مهمترین مراحل این مدیریت عرضه وتوزیع کالا می باشد.

 

4-Penetrated Market:

بازار تحت نفوذ، بازارای که در ان شرکت ها کالای خود را عرضه مینمایند، و دارای مشتریانی هستند که قبلا از این کالا خریداری نموده اند.

 

5-Per Capita In come:

میانگین درآمد هر فرد در یک جامعه، درآمد سرانه میگویند.

 

6-Pareto’s Principle :

اصل پارتو – اصل هشتاد- بیست

این اصل میگوید که 80 درصد منابع یک شرکت از 20 درصد مشتریان حاصل میگردد.

 

7-Payback Period:

زمان لازم جهت بازگشت هزینه های یک پروژه ویا یک عملیات را گویند، مثلا در صنعت لبنیات دوره بازگشت سرمایه معمولا بین 4 تا 10 روز میباشد ولی درصنعت کنسروجات بین 3 تا 4 ماه میباشد.

 

8-Performance Allowance:

جایزه عملکرد، وعده ای که به مشتری جهت خرید بیشتر محصول داده می شود، و در صورت تحقق عملکرد جایزه ای در به عنوان پاداش به صورت تخفیف ویا پاداش داده می شود.

 

9-Performance Appraisal:

ارزیابی عملکرد یک فعالیت، به طور مثال در شرکت های پخش به صورت ماهیانه جهت محاسبه پورسانت به صورت ماهیانه عملکرد فروش، فروشندگان را محاسبه وارزیابی می کنند.

 

10- Percentage- Of- Sales Method

محاسبه درآمد، حاصل از فروش به صورت درصدی از کل فروش، معمولا شرکت های پخش برای محاسبه درآمد پیمانکاران و فروشندگان بخشی از پورسانت را بر اساس ریال فروش محاسبه می کنند که درصدی از کل فروش را در نظر می گیرند.

 

11-Perception:

ادراک، روشی که در ان فرد محرک ها واتفاقات را بر اساس آن احساس تفسیر می کند.

 

12-Personal Selling:

فروش شخصی، یک روش از خدمات فروش در قالب تبلیغ فروش می باشد که شخص جهت فروش کالا به مصرف کننده مراجعه می نماید و در نمایشگاه های فروش وعرضه کالا شرکت می نماید.

 

13-Place :

یکی از چهار آمیخته بازار یابی شامل(قیمت، پروموشن، مکان توزیع،محصول) می باشد، که زیر مجموعه عوامل توزیع شامل انبارداری، ناوگان توزیع، هزینه حمل ونقل، عرضه محصول و برگشت محصول در این آمیخته بازاریابی قرار میگیرد.

 

14-Product Life Cycle:

یا (PL C) مخفف کلمه چرخه عمر محصول که شامل دوره معرفی، رشد، بلوغ، پیری، مرگ میباشد، شرکت ها معمولا باید در مرحله بلوغ به فکر نوآوری محصول باشند تا بتوانند سبد عرضه محصولات خود را همیشه سود آور نگه دارند.

 

15Point Of Purchase Population

یا(POP) نقطه خرید جمعیت، معمولا در چیدمان محصولات در فروشگاههای بزرگ طوری این محصولات وکالا ها چیده میشود که جمعیت برای دیدن کالا های غیر ضروری در هنگام تسویه حساب مواجه شوند.(کالا های کند فروش را در مسیر خرید یا نقطه خرید قرار می دهند.

 

16Planning Horizon

 شرکت ها با توجه به استراتژی های کلان و بلند مدت و کوتاه مدت خود یک افق برنامه جهت دستیابی به آنها تعریف می کنند. که هر چقدر این افق برنامه ریزی هماهنگ با تحلیل های محیطی و استراتژی های کلان سازمان باشد موفقیت سازمان را بهتر می تواند تضمین کند.

 

17Positioning :

موقعیت یابی در بازار، یکی از مراحل تعیین بازار هدف برای محصولات می باشد، به این معنی که محصول ما در بازار هدف چه موقعیتی دارد فرض نماید که شرکت لبنی گل ها می خواهد یک ماست با خواص درمانی به بازار عرضه کند والبته که قیمت آن هم از ماست های معمولی بازار بالاتر است وبسته بندی متمایز تری دارد لذا بر اساس میزان درآمد جامعه هدف این محصول در دهک پر درآمد باید عرضه گردد، لذا موقیعت این محصول در این دهک چگونه باید ازنظر تبلیغات، تخفیفات، پورموشن ها و غیره تعریف گردد.

 

18-Post –Purchase Evaluation:

ارزیابی محصول پس از خرید آن، یکی از تکنیک های تحقیقات بازار برای نظر سنجی و تست محصول در زمانیکه که محصول در بازار عرضه می گردد، را می گویندکه توسط شرکت های بی طرف و یا آزمایشگاه های مرجع انجام می گردد.

 

19-Post- Purchase Satisfaction :

ارزیابی محصول بعد از خرید، یکی از وظایف واحد های ارتباط با مشتریان، پیگیری رضایت سنجی از مشتریان بعد از خرید محصول است.

 

20-Per- Testing:

آزمایش مقدماتی، معمولا قبل از انجام طرح تحقیقات بازار بخصوص رضایت سنجی و یا سهم بازار یک آزمون اولیه جهت رفع ایرادات کار می گیرند که  نواقص کار برای انجام تحقیق جامع برطرف شود.

 

 


واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 1(+)
واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 2(+)
واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 3(+)
واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 4(+)
واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 5(+)
واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 6(+)
واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی7 (+)
واژه گان بازاریابی و فروش – بخش مقدماتی8(+)

واژه گان بازاریابی و فروش -بخش مقدماتی 9(+)

واژه گان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی10(+)

واژه گان بازاریابی و فروش بخش مقدماتی 11(+)

واژه گان بازاریابی و فروش- بخش مقدماتی12(+)

 

لینک کوتاه شده مطلب: https://goo.gl/tBuiAY

واژه گان بازار یابی و فروش بخش مقدماتی -سیزدهم
Rate this post
مطالب مرتبط

2 دیگاه

 1. آقای کشاورز عزیز
  امروز صبح در مسیر رفتن به محل کار رادیو سرپرست فروش رو گوش کردم.
  خواستم بابت پشتکار و انگیزه تون برای تولید این پادکست ارزشمند تشکر کنم و خسته نباشید بگم.

  • کشاورز گفت:

   پوریا جان
   مرسی از توجهتون، البته این روزها به علت فشار کاری بالا و زمان های فشرده کمتر می نویسم و تولید پادکست دارم ولی ممنونم از بازخوردتان. امیدوارم موفق باشید

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *