تعارض و گفتگوی درونی با خود
دانش سرپرست فروش 17 آوریل 2018

تعارض و گفتگوی درونی با خود

تعارض و گفتگوی درونی با خود


ادویسه هومر،‌ اولیس در خلال سفرخود در دریا با یک مشکل روبه رو می شود، سیرنز زنی راز آلود و افسونگر بود که با اغواگری مردان و دریانورد را به جزیره اش کشانده و سپس آنها را می کشت.

 

روش کار او به این شکل بود که، در گلزار ها شروع به آواز خواندن می کرد ، و هیچ مردی را تحمل وسوسه های سیرنز را نداشت .

 

ساحل این جزیره پر از سر کسانی بود که در این را ه جان خود را باخته بودند.

 

اولیس به سربازان خود دستور داد که او را به تیرک کشتی ببندند و حتی با تقاضا و التماس های او در هنگام عبور از آن جریزه او را باز نکنند. این طور خود را از این معرکه نجات داد.

 

یکی از رفتارهای سازمانی که منشاء بسیاری از تعارض های ناخواسته بین کارکنان و مدیران است و هر طیف دیگری را به عدم درک متهم می کنند.

نتیجه تعارضی است که، فرد با خودش دارد و حاصل این تعارض شکل گیری گفتگوی درونی خسته کننده است که فرد نسبت به موقعیت اش دائم در حال مکالمه است.

 

امروز مدیرمان بسیار عصبی بود، از چهره اش می توان خواند، امروز همکارم با خودش مشکل دارد،‌  با داد  و فریاد حرف می زد و حرف های نامربوط به سایر همکاران را با صدای بلند بیان میکرد.

 

امروز روز کلافه کننده ای بود،‌ انگار همگی از دنده چپ بلند شده اند، این گفتگو ها و مشاهدات همه از ریشه تعارض درونی فرد با خودش منشاء می گیرد و تاثیراتش را بر محیط اطراف نمایان می کند.

 

هر روز بین خود و خودمان در حال مذاکره هستیم ، یکی از سخت ترین مذاکره های، گفتگو با خود است،‌دست و پنجه نرم کردن با این کشمش دورنی بخشی از زندگی است. که گاهی تا مرز فرسوده شدن پیش می رود.

 

در زندگی روزمره ما هر روز دست به انتخاب می زنیم،‌ تعارض بین آنچه می خواهیم و آنچه وجود دارد. یک بخش به دنبال رفع خواسته های کوتاه مدت است و بخشی دیگر به دنبال منافع بلند مدت.

 

به تعبیری همیشه رقابت بین احساسات و عقلانیت است، گاهی در اسارت احساساتمان همچنان باقی می مانیم و برای رهایی از این د ام هزینه های سنگینی را خواهیم پرداخت.

 

گاهی کلافه کننده می شود، این گفتگوی درونی، ظاهرا قرار نیست که روزی تمام شود،‌ خستگی و بی حوصلگی از میوه های این کشمش درونی است. اما باید پذیرفت که بخشی از این طبیعت مربوط به نگرش کوتاه مدت و بخشی به نگرش بلند مدت است .

 

انسان ها معمولا ارجیحت های متعارض با هم دارند و این بر مبنای تعارض بین خواستن و باید است.

 

خواستن از جنس آرزو و بلندمدت است و باید از جنس بودن وکوتاه مدت است و هر چه فاصله این دو مسئله در زندگی فرد بیشتر باشد،‌گفتگوی درونی بیشتر و سرکوب گرانه تر خواهدبود .

 

برای رسیدن به آرامش درونی گام اول پذیرش این دو نیرو و ایجاد تعادل بین نیروهای درونی و رسیدن به صلح درونی است.

 

مسئله ای تعارض با خود با رنج پرسش و پاسخ و کنجکاوی از درون مان آغاز می شود. همه ما نیازمند یک گفتگوی سالم و سازنده باخود هستیم.


مطالب که خواندن آنها خالی از لطف نیست:

 بزرگترین عارضه قرن(+)
فشار روانی در مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته(+)
سرپرستان فروش: شما زندانی هستید یا زندانبان(+)

لینک کوتاه شده مطلب:https://goo.gl/Schqmk

 

تعارض و گفتگوی درونی با خود
Rate this post
مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *