مگه تو مملکت شما خر نیس؟
دل نوشته های من 09 ژانویه 2018

مگه تو مملکت شما خر نیس؟

“جمله ای  بسیار با مسما، برای  افرادی که ادعای زرنگی آ نها زبانزد  و خاص است البته از نوع خاص آن

 

عزیز نسین مترجم و طنز پرداز ترکیه در زبانی شیوا در قالب داستان های طنز گونه زیر پوست انسانیت را می شکافد،  به قول خودش شرایط ناگوار جامعه او را به طنز پردازی کشاند.(+)

به جای غرولند کردن و افاده ای صحبت کردن، کلمات  را به خوبی به کار می گیرد و آغشته به وصف می نماید، درقالب داستان، رمان ،شعر آنها را رونمایی می کند.

اما برای طنز گفتن هم هنر تسلط کلامی لازم است، اینمیسر نمی شود، مگر با خواندن و نوشتن، چیزی که جامعه ما به آن سخت نیاز به آن دارد.

 

مگه تو مملکت شما خر نیس؟

داستان کوتاهی برگرفته، از کتابی با همین عنوان که توسط عزیز نسین نوشته شده و روایت مرد زرنگی، که متخصص فرش و قالیچه است،  در سفری در ترکیه به همراه دوستش در مسیری به مرد روستایی، بر میخورند، که خری پیر و فرتوت دارد، ولی قالیچه روی آن بسیار ارزشمند است.

برای خریدن قالیچه، خریدن خر را بهانه میکنند،. پیرمرد ابتدا تمایلی به فروش خر ندارد، ولی وقتی اصرار آنها را می بیند، در ازای مبلغ گزافی خر را می فروشد و زمانیکه خر را تحویل میدهد، قالیچه از روی آن را بر می دارد، مرد خریدار با تعجب می پرسد، که قالیچه را چرا برمیداری،

او در جواب میگوید، که شما خر خریدید نه قالیچه، در ضمن این قالیچه کهنه است و به درد شما هم نمیخورد.  مرد خریدار از زرنگی و حماقتش حسابی دچار کرختی و سَرخوردگی می شود و تا مرز سکته می رود، که خر به به بهای چندین برابر خریده، بدون اینکه مالی نصیب او شود.

خواندن داستان های این کتاب خالی از لطف نیست، بخصوص به اینکه حماقت های انسان تمام نشدنی است و گاهی باید هزینه های سنگینی بابت این حماقت ها پرداخت  کرد.

لینک خرید کتاب (+)

دانلود از کتابخوان فیدیبو (+)

لینک کوتاه شده مطلب : https://goo.gl/pE3Rew

مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *