شب یلدا-تو هم معنا سازی
دل نوشته های من 21 دسامبر 2017

شب یلدا-تو هم معنا سازی

 پیش نوشت یک :

معنا و معنا یابی نیاز به ظرفیت دارد، مثل هر مظروفی بستگی به ظرف خود قابل کم و زیاد شدن است، مثلا اگر ظرف آن لیوان باشد، دنیا را با همان ظرفیت می تواند دریابد.

تمام مصداق های که در زندگی به آن معنا می دهد تا حد همان ظرف خود می باشد و به ندرت بیشتر می شود .

تقریبا در تمام دوران ها فلاسفه، کیمیاگران، اندیشمندان در پی کشف حقیقت این کلمه در حال جستجو بوده اند، اما برخی ناموفق و برخی موفق شده اند.

موفقیت تا حدی به توسعه مدل ذهنی و نوع نگاه آنها به مسئله بستگی داشت، این مدیون معنا سازی است که در اثر عمیق شدن همان ظرف معنا در وجود فرد میباشد و البته اینجا ربطی به بحث مذهبی بودن و  غیر مذهبی بودن ندارد.

اما اگر بخواهیم معنا یابی کنیم و یا مدل ذهنی خود را توسعه دهیم، قاعدتا نسخه واحدی برای همه وجود ندارد و به تعداد افراد می تواند متغیر باشد.

پیش نوشت دو: 

امشب شب یلدا است و به رسم این دیار و سرزمین، شب شادی را در کنار هم رقم می زنیم، از خرید آجیل و میوه و شام های رنگارنگ تا دورهمی های بزرگ و کوچک در شب سرد زمستانی، و در کنار بزرگان  فامیل و آشنایان حافظ، مولوی،  شعر خوانی و خاطره و داستان سرایی را تجربه می کنیم.

اما یک رسم دیرینه در این شب این است که، احترام به بزرگان را به ما یاد آوری می کند، شاید اگر دنیای دیجیتال امروز نبود، در این دورهمی ها لذت گفتگو را بیشتر درک و تجربه میکردیم .

اما سخنم من کشف معنا و توسعه معنی آن بود.برای هر عملی باید میکرواکشنی تعریف کرد تا بتوانیم بگویم از در مسیر معنا یابی و معنا سازی هستیم.

امشب، شاید کمی از هزینه های خود بکاهیم، و به معنا دادن به لحظات هموطنانمان کمک کنیم و این با یک کار خیر کوچک امکان پذیر است .به راستی چقدر ساده است برخی از مسیر ها.

 می توان امشب با واریز مبلغی به نام برخی از موسساتی که در معنا سازی و معنا یابی فعالیت می کنند. خودمان را در شادی بیشتری غرق کنیم تا شاید ظرف وجودمان کمی توسعه یابد و چشمان ذهنمان شفاف تر شود .

 موسسه محک: (+)

جمعیت امام علی:(+)

جمعیت هلال احمر(+)-(+)

جمعیت گلستان علی (+)

 

لینک کوتاه شده مطلب :https://goo.gl/5P1pNm

 

 

 

مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *