نفشه راه آموزش مهارت های مدیر فروش حرفه ای

نقشه راه مهارت های بازاریابی و فروش مدیر فروش حرفه ای

نقشه راه یادگیری دروس بازاریابی و فروش محصولات تند مصرفمدیر فروش حرفه ای در شرکت‌های توزیع و پخش  یک مزیت حرفه‌ای است و تنها گزینه‌ای است که در عصر امروز می‌تواند نجات بخش شرکت‌های پخش و توزیع در این رقابت سهمگین باشد.

باور داریم که در دوران جدید حرفه‌ای شدن در شغل نیازمند وقت گذاشتن و صرف منابع هستیم، ‌تا بتوانیم تخصص خود راموثر و عمیق‌تر کنیم و هویتی مستقل شغلی و حرفه‌ای برای خود بسازیم.

برخی از سرفصل‌های لازم جهت طی کردن درست و حرفه ای شدن در مدیریت فروش به صورت مطالب متنی و مطالب صوتی به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد و قسمتی هم به صورت مشاوره تخصصی در صورت نیاز به در دسترس است.

همه ما میدانیم که برای حرفه شدن در صنعت پخش باید علاوه بر داشتن دانش،‌ تجربه خوب و موثری هم باید کسب کرد و صد البته برای به دست آوردن این دستاورد مهم نیازمند فعالیت تحت نظر یک مربی و مرشد آگاه هستیم تا از روزمرگی های فروش نجات پیدا کنیم.

اگر قصد دارید به صورت منظم و حرفه‌ای و تخصصی این درس را دنبال کنید، با پیگیری لینک‌های پیشنهاد شده، نسبت به یک پکپارچه سازی مطالب درحوزه مدیریت فروش حرفه‌ای اقدام نمایید. همچنین درصورتی که نیاز دارید تا با مشاوره یک مربی اصول فروش، سرپرستی و یا مدیریت فروش را بصورت اختصاصی و علمی آموزش ببینید می‌توانید از طریق صفحه 20 دوره آموزشی ما اقدام نمایید.

درس های اصول مدیریت فروش حرفه ای برای چه کسانی مفید است؟

ما در تدوین نقشه راه اصول مدیر فروش حرفه ای مخاطبین خود را به سه گروه تقسیم کرده‌ایم:

یادگیری مفاهیم بازاریابی مدیر فروشگروه اول: افرادی که چندین سال در سمت مدیریت فروش مشغول به کار هستند و احساس می کنند برای افزایش و توسعه مهارتهای خود نیازمند دانش و بینش جدیدی هستند.

گروه دوم: کسانی هستند که به تازگی به پست مدیریت تیم های فروش رسیده اند و برای تسلط به تیم فروش و کاهش هزینه‌های خطای  تصمیم‌گیری نیازمند درک بهتری از حرفه خود هستند.

گروه سوم: کسانی که به عنوان مدیر عامل مجموعه یا اعضای هیات مدیره سازمان هستند و برای درک واقعی مسئولیت‌های حوزه مدیریت فروش در شبکه های توزیع کالا می‌خواهند برنامه‌های توسعه‌ای با تدوین شاخص‌های عملکرد داشته باشند.

 

پیش‌نیازهای یادگیری در زمینه مدیر فروش حرفه ای

به هر حال بحث های اصول مدیر  یک بحث تخصصی است. زیرا  از یک سو با مدیران ارشد سازمان شامل مدیر عامل، و اعضای هیات مدیره و سایر مدیران بالا دست سازمانی در ارتباط هستند.

از طرفی با تیم‌های عملیاتی فروش و همچنین واحدهای درگیر عملیات سر و کار دارند که برای حل موضوعات مختلف نیازمند کسب دانش بازاریابی و فروش نیازمند آشنایی با مفاهیم استراتژی و برنامه ریزی، ‌مشتری شناسی و مدیریت شبکه‌های فروش هستند.

در قدم اول، خواندن نوشته واژگان بازاریابی و فروش (بخش اول تا ششم) برای ورود مدیران به مباحث مدیر فروش حرفه ای مفید خواهد بود.

همچنین درس تحول در صنعت خرده فروشی برای آشنایی با تغییرات جدید این حوزه می‌باشد.

۶ گام مطالعه «اصول مدیریت فروش حرفه‌ای»

در صورتی که قصد دارید این درس را به صورت کامل و دقیق مطالعه نموده و بحث اصول مدیریت حرفه ای فروش و مفاهیم مرتبط با آن را به خوبی درک کنید، پیشنهاد ما این است که گام‌های زیر را به ترتیب طی نمایید.

گام اول–  صد روز اول مدیریت فروش

اگرچه بستگی موارد مطرح شده به فرهنگ سازمانی شرکت پخش متفاوت بوده و تاثیرگذار است، مرور کلی دو مطلب گام هایی برای صد روز اول مدیریت فروش (بخش اول و بخش دوم) برای شروع اصولی دروس آورده شده است.

اطلاعاتی که یک مدیر فروش حرفه ای باید بداند مطلب دیگری است که زمینه برای ورود به آموزش اصولی مدیریت فروش را میسر می‌کند.

گام دوم– مباحث مالی و برنامه‌ریزی

پس از اینکه ذهنیت کلی شما در مورد نقشه راه در حوزه مدیریت فروش شکل گرفت می‌توانید به بحث‌های عملیاتی شامل برنامه ارائه گزارش و تحلیل روند فروش و مدیریت تیم‌های فروش بپردازید، با مطالعه درس های ذیل می توانید مهارت‌های کلیدی را در مدیریت فروش توسعه دهید.

۱- مارژین چیست؟

۲- تحلیل فروش با شاخص توزیع محصولات

۳- ارزش طول عمر مشتری یا (CLV)-customer life value چیست؟

۴- قانون شماره یک فروش: “تمرکز بر سود و زیان”

گام سوم – تیم‌های فروش Sales teams

یکی از مهارتهای مهم در زمینه توسعه مهارتهای فروش مباحث مرتبط با تیم‌داری است.

هر چقدر بهتر بتوانیم با تیم فروش خود رابطه بهتری داشته باشیم می‌توانیم از میزان فروش بهتری برخوردار باشیم.

دو درس مهم چگونه یک سرپرست فروش در شرکت پخش استخدام کنیم و مدیریت و بارور سازی منابع به این موضوع پرداخته است.

گام چهارم – انبارداری در شرکت های پخش

یک مدیر فروش همیشه دغدغه رسیدن به موقع محصول به مشتری و تامین درست محصولات برای مشتری را دارد. خواندن نوشته مدل مقدار و میزان سفارش بهینه اقتصادی (EOQ) در این گام توصیه می‌شود.

یکی از وظایف مدیر فروش بازدید از انبار محصولات و مشاهده موجودی کالا و تاریخ آنها و نحوه انبارش و بارگیری محصولات است، همچنین رعایت نکات کنترلی در کیفیت محصولات هم بسیار مهم است. درس انبارداری در شرکت های پخش مواد غذایی به این موضوع پرداخته است.

گام پنجم – مدیریت عملیات و فرایند توزیع

از دیگر وظایف مدیر فروش حرفه‌ای در سازمان های پخش و توزیع نظارت بر نحوه توزیع محصولات و مدیریت عملیات توزیع و بارگیری و ارسال است، بخصوص در شرکت های پخش مواد غذایی این حوزه بسیار مهم است زیرا تاخیر در ارسال بار امکان دارد که مشتری را همیشه از دست بدهیم. در این گام  درس راهنمایی مدیران در کانال توزیع را مطالعه کنید.

گام ششم – سازمان شناسی

درک صحیح سازمان یکی از نکات پر اهمیت برای مدیران فروش است.

زیرا یکی از مهمترین رابطه‌های با ارکان سازمان  برقرار می شود و نقش مدیر فروش به عنوان یکی از نقش های مهم مذاکراتی با سایر واحدهای سازمان برای گرفتن امیتاز و یا حل و فصل مناقشات سازمانی است.

در این گام خواندن دروس زیر می‌تواند مفید فایده واقع گردد:

۱- take off & landing– در مذاکره فروش سرپرست با مدیر

۲- فشار روانی در مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته

۳- داستان های سازمان فروش -مدیر مداخله گر و محبوب

۴- داری سقوط می کنی کاپیتان

 

فایل‌های صوتی کمک آموزشی

می‌توانید با گوش دادن فایل ها علاوه بر ته‌نشین شدن مطالب در ذهنتان مصداق های واقعی در کسب و کار خودتان را تداعی نماید. فقط یک نکته‌ی مهم را جدی بگیرید: گوش دادن به فایل های صوتی می تواند به اندزه مطالب متنی مفید باشد.

۱- آموزش اثربخش در سازمان های فروش – فایل صوتی

۲- اهمیت نگرش فروشنده – فایل صوتی

۳- هدایت و کنترل تیم فروش در شرکتهای پخش – فایل صوتی

۴- مهارت های 7 گانه برنامه ریزی فروش – فایل صوتی

 

منابع و کتاب ها برای مطالعه بیشتر

۱- مدیریت تحول در سازمان - وندال فرنچ- سیل-اچ بل

۲- بازاریابی و مدیریت بازار – دکتر مهرداد علیپور و مهدی کواروئی

۳- استراتژی های بازاریابی- با رویکرد تصمیم محور- آوریل-سی. واکر – هاپر دابلیو- بوید- جان مالننز- ژان کلود لرش- ترجمه دکتر سید محمد اعرابی – داودی ایزدی

۴- مدیریت کانال های توزیع و فروش با تاکید بر پخش مویرگی (نگرش کاربردی) تالیف دکتر محمد حقیقی- رضا نویدی- محمود زمانی

۵- کانال توزیع درک و مدیریت کانال بازار – جولیان دنت- ترجمه دکتر احمد روستا- مهرناز اخوت

همین حالا اقدام کنید!

برای بهبود مهارت‌های خود با کمک یا راهنما و معلم، لیست دوره‌های ۲۰ گانه را ببینید یا مستقیما به صفحه ثبت‌نام بروید.
بالای صفحه
دوره های آموزشی و مشاوره تخصصی در صنعت پخش محصولات غذاییدرخواست مشاوره
+ +